نمایشگاه تکنوتکس 2023، مجالی برای معرفی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق کشور، نمایش دستاوردها و مشارکت بازیگران صنعت و فناوری می‌شود. این نمایشگاه با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در تاریخ 18 الی 21 بهمن 1401 برگزار خواهد شد.

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشورمان، وجود فضا و بستری مناسب برای معرفی محصولات و خدماتی است که به مرحله تجاری‌سازی و بازار رسیده و یا دارای قابلیتی برای رفع نیازی از صنعت است.

بر همین اساس، رویدادهای  نمایشگاه به عنوان ابرازی کارآمد برای ایجاد پلی ارتباطی میان نقش آفرینان و فعالان این حوزه، زمینه ساز هم افزایی و ارتقای بهروری می‌شود.

گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق

اولین همایش توانمندی‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها با عنوان Technotex 2023 قرار است چنین بستری را برای تعامل میان بخش‌های زیست‌بوم فناوری و نوآوری فراهم کند؛ فرصتی که تمامی بخش‌های زنجیره نوآوری تا بازار، از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تا نهادهای تامین سرمایه‌، زیر یک سقف گرد هم می‌آیند و زمینه برای توسعه این زیست‌بوم را فراهم می‌کنند.

این رویداد با اهدافی چون ارتباط بین شرکت‌های فعال زیست‌بوم و دستگاه‌های اجرایی برای رفع موانع رشد شرکت‌ها از طریق میزهای خدمت با حضور مسئولان مربوطه، دستیابی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به بازارهای بین‌المللی از طریق ایجاد پاویون تجار خارجی و اتاق‌های بازرگانی، تامین سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فعال از طریق برگزاری رویدادهای تخصصی و آموزش‌های مبتدی و پیشرفته از طریق برگزاری انواع ورک‌شاپ‌های تخصصی برگزار می‌شود.

این رویداد با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و شهرداری تهران برگزار می‌شود و علاوه بر مشارکت تمامی ستادهای توسعه فناوری، از سوی سایر وزارتخانه‌ها و سازمان های مرتبط با حوزه های دانش بنیان، خالق و استارتاپ‌ها حمایت شده و از مشارکت آنها بهرمند می‌شود.

در این رویداد شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، استارتاپ ها ضمن معرفی توانمدی‌ها، خدمات و رونمایی از محصولات جدید، در نشست‌های مشترک بین مجموعه‌ها در جهت راه اندازی کنسرسیوم‌های مشترک و شبکه سازی با یکدیگر حضور خواهند یافت.

پاویون نهادهای دولتی

نمایندگان دستگاه‌های حامی و اثرگذار در توسعه زیست‌بوم دانش‌بنیان و خلاق، ذیل «پاویون نهادهای دولتی» در این رویداد حضور خواهند داشت. نمایندگان سازمان‌ها به عنوان کارشناس ارشد در سطوح مختلف مدیریتی خود علاوه بر ارائه مشاوره‌های کاربردی، از امکان صدور دستورات و اخذ تصمیم‌های لازم برای رفع موانع و مشکلات مجموعه‌های حاضر، برخوردار خواهند بود.

ایجاد فرصتی برای جذب سرمایه‌گذار

در نمایشگاه تکنوتکس 2023 فرصتی برای حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و سایر نهادهای تامین مالی و شتاب‌دهنده‌ها فراهم شده است تا بستر لازم برای جذب سرمایه ایده‌ها و محصولات نوآورانه فراهم شود.

همچنین ضمن معرفی مجموعه‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های فعال در این زیست‌بوم، خدمات مشاوره و راهبری در زمینه‌های مالی و خدمات سرمایه‌ای، با حضور نمایندگان بانکهای عامل از سوی دولت برای اخذ امتیازهای وام و تسهیلات صورت می‌گیرد.

کریدور بین المللی

در این رویداد توجه ویژه‌ای به حضور بین‌المللی شرکت‌ها صورت گرفته و بخش کریدور بین المللی، به شرکت‌های بین المللی فعال در حوزه‌های دانشی و نوپا اختصاص دارد

همچنین اتاق‌های بازرگانی سفارتخانه‌های سایر کشورها برای ایجاد ارتباط و معرفی مجموعه‌های فعال مرتبط با زیست‌بوم و مشتاق به همکاری، مستقر خواهند شد. علاوه بر این انجمن‌های بین المللی و منطقه ای فعال در حوزه دانشی و نوپا ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری ، برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین المللی و پارک‌های علمی و فناوری بین المللی نیز برای حضور و برقراری ارتباط با فعالان زیست‌بوم در این رویداد حضور خواهند یافت.

رقابت فناورانه میان شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق

برگزاری مسابقه بین مشارکت کنندگان در نمایشگاه به صورتی که در هر روز به فراخور نام گذاری روز نمایشگاه به ارائه خود پرداخته و در پایان روز با توجه به رای داوران مسابقه به شرکت برتر هر حوزه، نماد Techno Star و جوایز تعلق می‌گیرد.

در ستاد برگزاری Techno Star داورانی از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار کننده نمایشگاه و سرمایه‌گذار، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و بانک‌ها حضور دارند.

معرفی برترین‌ها

در رویداد تکنوتکس 2023، با برگزاری جشنواره برترین‌های هر حوزه و انتخاب برگزیدگان هر بخش، برترین شرکت‌های دانش‌بنیان سال، برترین شرکت‌های نوپا براساس نمودار پیشرفت و امتیازات سرمایه‌گذاری، برترین شرکت‌های خلاق سال براساس ویژگی‌های تعریف شده و استاندارد معاونت علمی، برترین مجموعه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش‌بنیان، برترین شتابدهنده سال بر اساس سبد سرمایه گذاری و خروجی شرکت نوپا، معرفی خواهند شد.

همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان ویژه تازه وارد در زیست‌بوم، بر اساس امتیازدهی‌های معاونت علمی، شرکت‌های خلاق و  نوپا ویژه تازه وارد، مرد و زن سال در حوزه دانش‌بنیان و برترین مربیان، مشاوران، متنورهای سال در حوزه‌های مختلف معرفی خواهند شد.

گفتنی است اولین همایش توانمندی‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌ها با عنوان Technotex 2023 با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در تاریخ 18 الی 21 بهمن 1401 برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و حضور در این همایش، به آدرس‌های Ipmacompany.com و Irantechnotex.com مراجعه کنند.

منبع: daneshbonyan.isti.ir

فهرست