بهرمندی محصولات دانش‌بنیان از 5 خدمت حمایتی

حمایت از بومی‌سازی محصولات و خدماتی که امکان ارائه آنها وجود دارد و به کاهش واردات و خروج ارز از کشور منجر می شود؛ یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناور ریاست جمهوری است.

این کار با حمایت‌هایی چون برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرانساخت انجام می شود. سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی حاضر در «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرانساخت»، بر اساس عمق و میزان ساخت داخل، رتبه‌بندی و به محصولات آنها یارانه خرید اعطا می‌شود.

همچنین دیگر تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان و خلاق توانمند در تولید و بومی سازی محصولات مورد نیاز داخلی، «اصلاح تعرفه‌های گمرکی» است که معاونت علمی و فناوری در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت دانش‌بنیان، در تعامل با مراجع ذی‌صلاح، از اصلاح تعرفه‌های گمرکی مرتبط پشتیبانی می‌کند.

«ممنوعیت خرید کالای خارجی دارای تولید داخلی» هم حمایت دیگری است که از متقاضیان این کار صورت می‌گیرد. در همین راستا و بر اساس مصوبه هیات وزیران، دستگاه‌های دولتی مجاز نیستند کالاهایی که سازندگان داخلی تولید کرده‌اند را از خارج کشور خریداری کنند.

بر اساس شیوه‌نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی معاملات ابلاغی توسط وزیر نفت، الزام به دعوت از شرکت‌های داخلی صاحب صلاحیت، همسنگ‌سازی قیمت‌ها، یکسان‌سازی متن و شرایط قراردادها، شفافیت در برگزاری مناقصات و محاسبه ارز در مقایسه قیمت‌ها و نیز در پرداخت‌ها مورد تاکید قرار گرفته است. این حمایت ها هم در قالب «تسهیل معاملات شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی» در حال ارائه است.

شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاقی که در این زمینه فعالیت می کنند از «مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات» نیز برخوردار هستند.

منبع: daneshbonyan

فهرست